Wilhelmiina Palonen : Suolavedet

25,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOL-BC2321
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Wilhelmiina Palosen "Suolavedet" kuljettaa lukijan 80-luvun Turun saaristoon, jossa ihmiset elävät veden ja tuulen armoilla ja rakkaus punoutuu karuun luontoon.

Kenelle: aikuisille

Lauttamatkalla Kikki tapaa Björnin, jolla on kasseissa sulavia pakastelihoja. Merenkäynti saa Kikkin voimaan pahoin, mutta Björnille ulkosaariston olosuhteet ovat tuttuja. Heidän välillään on alusta saakka vahva vetovoima, jota kumpikaan ei osaa sanoittaa.

Kikki on ottanut työn vastaan päiväkodin johtajana ja asettuu yksin nuorena naisena saarelle, jossa miesten ja naisten maailmat ovat kaukana toisistaan. Välillä puhelin soi, ja mantereelle jääneet asiat saavat hänet hetkeksi kiinni.

Palosen voimakastunnelmainen romaani vie 80-luvulle ja Turun saaristoon, jossa kaikki tapahtuu tuulen ja veden armoilla. Virtaava kerronta kuvaa taidokkaasti Saaristomeren karuutta sekä hankalasti määriteltävää rakkautta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäWilhelmiina Palonen
Teoksen nimiSuolavedet
SKUP-SUOL-BC2321
AvainsanatKotimainen kaunokirjallisuus, Utö, 1980-luku, Ajatuksia herättävä, luonto, ihmissuhteet, saari, rakkaus, 1980-luku
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja