Will Tizard : Praha

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PRAH-07F86C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Will Tizardin matkailuopas Praha perehdyttää kaupungin monipuolisuuteen kävelyreittien ja inspiroivien vinkkien avulla. Löydä tunnetut nähtävyydet, kiinnostavat ravintolat ja paikalliset salaisuudet kaupunginosa kerrallaan.

Takakansi

Uuteen kaupunkiin saa parhaan otteen kävelemällä pitkin sen monenkirjavia ja eloisia alueita. National Geographicin Kaupunkimatkailijan kävelyopas PRAHA tarjoaa neljätoista askel askeleelta räätälöityä reittiä, joita seuraamalla kaupunki tulee tutuksi.

PIKAKIERROKSET-osio antaa mutkattomia vaihtoehtoja koko kaupungin näkemiseksi joko yhdessä päivässä, viikonloppussa, huvittelutu- tai kulttuurimatkalla taikka lasten kanssa matkustaessa.

ALUEKÄVELYT kiertävät niin Vanhankaupungin kuin Hradcanyn linna-alueen esitellen selkeästi kartalle merkityt, suositut kohteet.

TUTUSTU TARKEMMIN -osioissa esitellään seikkaperäisemmin museoita ja muita nähtävyyksiä, mm. Vanhankaupungin aukio, Lobkowiczin palatsi ja Strahovin luostari.

ERITYISTÄ PRAHASSSA nostaa esiin kaupungin tyypillisiä piirteitä: musiikin, olutkulttuurin, barokkiarkkitehtuurin ja juutalaisen perinteen.

PARHAAT PALAT kokoaa yhteen erihenkisiä matkanteon kohokohtia: ostosmahdollisuudet, kaupungin näköalat, salaiset puutarhat ja kauniin joenvarren.

SUJUVA MATKA, RUOKAPAIKKOJA JA TAUSTATIETOA -tietoiskut antavat hyödyllisiä lisävinkkejä mukavaan matkustamiseen.

KÄYTÄNNÖN TIETOA matkan suunnittelussa.

TARKAT KARTAT, VÄRIKUVAT ja HAVAINNOLLISET NEUVOT innostavat näkemään ja kokemaan.

Esittely

Kaupunkimatkailijan kävelyoppaissa kaupunki otetaan haltuun kaupunginosa kerrallaan. Kävelyreitit kulkevat kunkin kaupunginosan halki siten, että matkan varrelle osuvat tunnetuimmat nähtävyydet, museot sekä ostospaikat. Opas vinkkaa myös reitin houkuttelevimmat ravintolat ja kahvilat, viehättävimmät puistot tai muut levähdyspaikat sekä nostaa esiin hauskoja paikallisia pikku salaisuuksia. Tunnetuimmat nähtävyydet esitellään yksityiskohtaisemmin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäWill Tizard
Muut tekijätKatja Tiilikka
Teoksen nimiPraha
AlkuteosWalking Prague
SKUP-PRAH-07F86C
Avainsanatnähtävyydet, kävelyreitit, kävelykierrokset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja