William Arden : 3 etsivää ja kuolleen miehen arvoitus

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ALFR-679398
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

William Ardenin '3 etsivää ja kuolleen miehen arvoitus' vie lukijat vauhdikkaaseen seikkailuun, jossa kolme nuorta salapoliisia ratkovat mystisen testamentin arvoitusta. Jännitys ja älylliset haasteet ovat vahvasti läsnä, kun arvoitukset, salaisuudet ja yllättävät käänteet seuraavat toisiaan.

Kenelle: Kirja sopii kouluikäisille jännityksen ja seikkailun ystäville.

Nämä seikkailut on merkinnyt muistiin Kolmen etsivän toimiston kirjuri Bob Andrews. Hän on luonteeltaan lukutoukka, mutta huimapäinen, vaalea, pätkä. Jupiter Jones taas on vanktera välkky, joka suunnittelee operaatiot ja on koko toimiston pomo. Pete Crenshaw puuttuu asiaan milloin tarvitaan väkivahvaa apua äkkitilanteissa. Hän tosin hermoilee.

Toimiston tarkoituksena on ratkaista arvoituksia, selvittää salaisuuksia, etsiä vastaukset mihin tahansa selittämättömiin seikkoihin. Toiminnan keskuksena on Jonesin Tavaravarikko, jännä, romuisa piilopaikka.

Upporikas erakko Dingo Towne jättää jälkeensä hyvin oudon testamentin: se on kirjoitettu runopukuiseen arvoituksen muotoon. Vanhus näyttää halunneen vetää nenästä sukulaisiaan, jotka ovatkin pitäneet enemmän hänen rahoistaan kuin hänestä itsestään. Etsivät etenevät vaihe vaiheelta neuvokkuutensa ja pienen etsivätoverinsa avulla. Mutta kun arvoitus näyttää jo olevan ratkaistu, osoittautuukin, että varsinainen ratkaisu on vielä edessäpäin. Ja roisto on tässäkin tapauksessa se, jota kaikkein vähiten saattaisi roistona pitää!

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäWilliam Arden
Muut tekijätAlfred Hitchcock & Annikki Lievonen (suom.) ym.
Teoksen nimi3 etsivää ja kuolleen miehen arvoitus
AlkuteosAlfred Hitchcock and The Three Investigators in The Mystery of the Dead Man's Riddle
SKUP-ALFR-679398
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja