William Makepeace Thackeray : Turhuuden turuilla 2 : romaani vailla sankaria

5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TURH-D2CA5C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

William Makepeace Thackerayn klassinen "Turhuuden turuilla" tarjoaa realistisen ja satiirisen läpileikkauksen Englannin ylimystöpiireihin sekä ihmisten itsekkyyteen ja sisäiseen onttouteen.

Thackerayn ensimmäinen laajempi teos ja samalla hänen paras saavutuksensa on romaani "Turhuuden turulla" (Vanity Fair 1847-48). Tekijä on siinä sanoutunut irti kaikista tavanomaisista romaanitaiteellisista nimittäin teostaan "kertomukseksi ilman sankaria". "Turhuuden turulla" on laaja realistis-satiirinen läpileikkaus Englannin ylimystöpiireistä, ihmisten itsekkyydestä ja sisäisestä onttoudesta, päähenkilönä oivallisesti luonnutudettu juonikas nousukasnainen Becky Sharp. Esitys on voimakasta, inhimillisesti rehevää huumoria, ja luonteenkuvaus on elävää tosimaailmasta saatu. Viileän puolueettomassa mutta satiirisessa hengessä Thackeray asettaa yhteiskunnallisen komediansa maailman suurelle näyttämölle. Teos on englantilaisen romaanitaiteen ja samalla koko maailmankirjallisuuden mittavimpia luomuksia.

"Turhuuden turulla" on säkenöivän älykäs, rikassisältöinen ja hauska romaani. Sen ilmestyminen suomenkielellä on kirjallinen merkkitapaus.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäWilliam Makepeace Thackeray
Muut tekijätAino Tuomikoski
Teoksen nimiTurhuuden turuilla 2 : romaani vailla sankaria
AlkuteosVanity Fair : A Novel without a Hero
SKUP-TURH-D2CA5C
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja