Yashar Kemal : Maa rautaa, taivas kuparia ; Poika ja lokki ; Kalastaja jota meri vihasi

17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAA--804CB7
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Yashar Kemalin teokset "Maa rautaa, taivas kuparia", "Poika ja lokki" ja "Kalastaja jota meri vihasi" tuovat Etelä-Anatolian elämänkuvan ja tunnelmat osaksi kansainvälisesti arvostetun kirjailijan tuotantoa.

YASHAR KEMAL nykytrkkilaisista kirjailijoista kansainvälisesti tunnetuin, syntyi 1922 köyhässä eteläänatolialaisessa kylässä. Hän työskenteli mm. puuvillanpoimijana, ojankaivajana ja suutairina; myöhemmin hän perusti pienen konekirjoitustoimiston auttaakseen lukutaitodomia laatimaan kirjeitä ja anomuksia. Hän on parin kertaa saanut venäläistä tuloemaa rohkaistunaan vähäväkisiä ajamaan omaa etuaan. Kemalin tuotannosta on suomennettu tähän mennessä Ohdaketriologian osat Haukkani Memed ja Ohdakkeet palavat, Ararat-vuoren legenda, Tuhannen härän vuori, Puuvillatriologia (Puuvillatie, Maa rautaa, taivas kuparia, Kuolematon ruoho), Poika ja lokki ja Linnut ovat lähteneet, Aktsasz-trilogian osat Tasangon valtiat ja Suosta nousee uusi mies sekä Kalastaja jota meri vihasi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäYashar Kemal
Teoksen nimiMaa rautaa, taivas kuparia ; Poika ja lokki ; Kalastaja jota meri vihasi
SKUP-MAA--804CB7
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja