Yasunari Kawabata : Kioto

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2244494
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Yasunari Kawabatan Kioto on kirkkaanlyyrisen japanilaisen kertomataiteen huippuja, joka tuo elävästi esiin vanhan keisarillisen kaupungin ja perinteiden kohtaamisen nykyaikaisen kulttuurin kanssa.

Yasunari Kawabatan kirkkaanlyyrisen kertomataiteen parhaita edustajia on 1962 ilmestynyt Kioto, joka on käännetty lukuisille kielille. Suomennoksen pohjana on käytetty saksankielistä laitosta, jonka alaotsikko kuuluu: Nuoria rakastavaisia vanhassa keisarikaupungissa. Romaanin päähenkilö on nuori tyttö, Chieko. Hän kasvaa kangaskauppias Satan talossa mutta tietää olevansa löytölapsi. Kaupunkia ympäröivillä vuorilla Chieko tapaa tytön, Naekon, joka on aivan hänen näköisensä ja lisäksi kaksosen. Vanhan japanilaisen uskomuksen mukaan oli häpeällistä olla löytölapsi ja yhtä häpeällistä oli olla kaksonen. Mutta ahdistuksen ja häpeän voimaakmmin elää elämän sielun: riemu: he löytävät sisarien ilon. Kawabata seuraa hellän ymmärtäväisesti tyttöjen vaiheita, heidän raskaita kokemuksiaan, ilojaan ja surujaan. Samalla romaani rakkaudentunnustus vanhalle keisarinkaupungille, sen lukemattomille vuotuisjuhlille, kukkiville kirsikkapuille, syksyn punaisina loimottaville vaahteroille. Henkilöiden rinnalla romaanissa elää koko vanha kaupunki ja sen perinteet, joiden on vähitellen väistyminen modernin länsimaisen kulttuurin tieltä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäYasunari Kawabata
Muut tekijätEeva-Liisa Manner
Teoksen nimiKioto
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaTammi
Painovuosi1969
Painos3
SidontaSidottu, ei kansipapereita (kovakantinen)
Sivumäärä192
AlkuteosKoto
Kielisuomi
SarjaKeltainen kirjasto 87
KuntoHyvä (K3)
MuutaHieman kolhua reunoilla ja kulmissa, hieman nuhruisuutta, selkämyksessä hieman vinoutta
SKU2244494
Korkeus (mm)200
Syvyys (mm)130
Paksuus (mm)19
Paino (g)312
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanatjapanilainen kirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja